8 niezwykłych kopii klasycznych budowli

Kopiowanie jest stałym zjawiskiem w architekturze. Wydawać by się mogło, że każdy artysta chce zasłynąć w świecie swoim własnym dziełem, niemniej jednak repliki kultowych budowli powstały do tej pory w bardzo wielu miejscach. Projektowanie kopii to swoją drogą większe wyzwanie niż mogłoby się wydawać, na co dowodem jest fakt, że często kończy się fiaskiem, a budowla nie bardzo przypomina oryginał. Jeśli pragniemy zobaczyć najbardziej znane architektoniczne perełki w jednym miejscu, wystarczy wybrać się do Las Vegas. Świat kasyn bardzo często czerpie z klasycznych architektonicznych perełek, chcąc zaoferować swoim gościom wizytę pełną wrażeń. Stworzyliśmy dla was listę najciekawszych kopii klasycznej architektury.

  1. Las Vegas – Wieża Eiffla

Nie możesz tego przegapić, jeśli znajdziesz się w Vegas. Wieża ma 460 stóp wysokości i stanowi część hotelu Paris Las Vegas, który został otwarty w 1999 roku. Na szczycie można zjeść obiad i zanurzyć się w widokach jak z prawdziwej Wieży Eiffla. Hotel posiada także Łuk Triumfalny.

2. Las Vegas – piramidy egipskie

W hotelu Luxor Las Vegas, którego nazwa wywodzi się od jednego z egipskich miast, wybudowano 30-piętrową piramidę o wysokości 350 stóp. Hotel potraktował sprawę poważnie i posunął się nawet do stworzenia fałszywego Nilu, grobowca faraona i wielbłądów! Jest też ogromny i przyciągający uwagę sfinks. Ze względu na kształt piramidy, windy hotelu są ustawione pod kątem.

3. Las Vegas – Grand Canal

Romantyczna Wenecja w Vegas! Gdy wejdziecie do środka, zostaniecie oczarowani wysokimi kopułami, pomalowanymi na kształt nieba, w pierwszej chwili można dać się oszukać. Przejażdżka gondolą jest dostępna zarówno w wersji w środku, jak i na zewnątrz. The Grand Canal Shoppes posiada  sklepy z magicznym, ręcznie dmuchanym włoskim szkłem, włoskimi lodami i pysznym włoskim jedzeniem. Sufity w holu nawiązują do Kaplicy Sykstyńskiej Watykanu!

4.  Las Vegas – rzeźba Dawida

Caesars Palace poza rzymskim motywem, posiada także replikę posągu Dawida (wraz z wieloma innymi rzeźbami). Kopia jednego z najbardziej znanych dzieł Michała Anioła ma 18 stóp wysokości, jest dokładnie taka sama jak oryginał w każdym detalu i wykonana z identycznego czystego białego marmuru. Waży aż 9 ton!

5. Suzhou, Chiny – Tower Bridge

Goście Suzhou na wschodzie Chin mogą pomyśleć, że przez pomyłkę znaleźli się w odległości 9000 km. Miasto w prowincji Jiangsu ma teraz swoją własną – niemal identyczną – wersję najbardziej kultowego mostu w Londynie. Jedyną różnicą jest to, że chińska wersja nie posiada mechanizmu podnoszenia, aby łodzie mogły przepływać pod mostem, za to posiada dwa razy więcej wież.

6. Dhaka, Bangladesh – Taj Mahal

W przeciwieństwie do oryginału praca nad budynkiem trwała zaledwie pięć lat. Ahsanullah Moni, bogaty filmowiec z Bangladeszu, ogłosił w grudniu 2008 r. swoją wersję projektu “Copycat version of Taj Mahal”. Koszt projektu wyniósł około 56 milionów dolarów, co wywołało sporą kontrowersję. Moni stwierdził jednak, że zbudował replikę Tadż Mahal, aby biedni z jego kraju mogli zrealizować swoje marzenie o zobaczeniu słynnego zabytku Indii.

7. Guandong, Chiny – alpejska wioska Hallstatt

Chiny zrobiły wyczyn, o którego osiągnięciu żaden inny kraj nawet nie marzył – sklonowały wioskę. Każdy szczegół pierwotnej wioski Hallstatt, będącego klejnotem dziedzictwa UNESCO w Austrii, został skopiowany w replice znajdującej się godzinę poza Huizhou w prowincji Guangdong. China Minmetals Corporation ogłosiła plan w wysokości 940 milionów dolarów, aby odtworzyć zaciszne miasteczko w czerwcu 2011 r., a zaledwie rok później miejsce to było otwarte dla zwiedzających.

8. Yamoussoukro, Wybrzeże Kości Słoniowej – Basilique Notre-Dame de la Paix de Yamoussoukro.

Nazywana “afrykańskim Watykanem”, mniej znany jako kolosalny projekt próżności byłego prezydenta Félixa Houphouët-Boigny, jest niemal dokładną repliką Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie (w rzeczywistości jest większa niż oryginał), z ogromnymi ilościami marmuru i witraży sprowadzanych z Europy oraz 7000 klimatyzowanych siedzeń. Pomimo kosztu ok. 300 milionów dolarów, kościół jest w przeważającej części niewykorzystany, co czyni go idealnym miejscem dla tych, którzy chcą zobaczyć architektoniczny majestat Bazyliki św. Piotra, ale wolą unikać tłumów.