Architektura przyjazna środowisku. Najważniejsze trendy

Jednym z nowoczesnych trendów w budownictwie jest stosowanie rozwiązań, które są przyjazne środowisku. To nie tylko wykorzystywanie bardziej ekologicznych materiałów, budowanie z użyciem metod pozyskiwania energii alternatywnej, ale też optymalizacja procesu budowy. Co jeszcze? Oto kilka nowoczesnych trendów w budownictwie eco-friendly.

High i low-tech

Na wstępie warto zaznaczyć istnienie dwóch “nurtów” budownictwa przyjaznego naturze. Mowa o projektowaniu budynków wprost naszpikowanych elektroniką i zaawansowanymi rozwiązaniami, które pozwalają na przykład ograniczać zużycie energii elektrycznej, oraz o budynkach typu low-tech, w których przeciwnie – zaawansowane rozwiązania są ograniczane do minimum. Wszystko dlatego, że przecież nawet produkcja komponentów, takich jak panele słoneczne, ma swoje plusy, ale i minusy. Co z panelem robi się po jego zużyciu? Staje się on niebezpiecznym odpadem, który trzeba zutylizować. Zwykle wymaga to transportu, nawet w bardzo odległe miejsce, co powiększa tak zwany “ślad węglowy”. Jeśli zdamy sobie sprawę, że nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne mają żywotność do około 25 lat, to zauważymy, że w budownictwie typu high-tech jest wiele problemów do rozwiązania.

Niektórzy pewnie już widzą oczyma wyobraźni low-techowe lepianki z gliny z dachem ze słomy, ale takie myślenie jest mylne, bo cały czas mówimy przecież o budownictwie, które odpowiada standardom i wymogom współczesnego świata. Choć te dwa nurty z pozoru są nie do pogodzenia, to jednak jest oczywiste, by we wszystkim zachować racjonalność.

Ekologiczne budownictwo nie do powstrzymania

Niezależnie od nieco wyższych kosztów budownictwo eco-friendly jest nie do powstrzymania. Dziś mówimy już nie tylko o budownictwie mieszkaniowym, ale i komercyjnym. Nowoczesne biurowce, a nawet kasyna, stają się przyjazne środowisku przez proste rozwiązania, takie jak wykorzystywanie systemów ograniczających zużycie prądu, zarządzanie zasobami wody czy zwykłe stosowanie świetlówek LED-owych. Wyobraźmy sobie jakie ograniczenie zużycia prądu daje to w takim Las Vegas, usłanym kasynami i oświetlonym neonami!

Przyjazny dla mieszkańców i środowiska

Skoro dziś już wiemy, że jedne materiały budowlane są lepsze dla środowiska, niż inne, to dlaczego nie wziąć tego pod uwagę przy projektowaniu? Budownictwo eco-friendly to przede wszystkim wybranie rozwiązania optymalnego, które jest jak najbardziej przyjazne środowisku – także w procesie produkcji (np. wykorzystywanie lokalnie dostępnych surowców, ograniczanie transportu), trwałe, łatwe w utylizacji no i oczywiście, które udźwignie budżet klienta. Ponadto, znaczenie ma również technologia wznoszenia budynków przyjaznych środowisku.

Nadal jednym z trendów ekologicznego budownictwa są domy z bali, które są bardzo trwałe, wykonane z naturalnego surowca. Dom taki łatwo się nagrzewa, a latem pozwala odetchnąć. W drewnianym domu ludzki organizm lepiej funkcjonuje, co wynika z lepszej wydolności układu oddechowego. Niestety, nie w każdym otoczeniu dom z bali będzie prezentował się najlepiej, do tego jego budowa jest stosunkowo droga.

Cały czas o ekologicznych domach mówimy też w kontekście energetycznym. Stosowanie pomp ciepła, dzięki którym pozyskujemy ciepło “z ziemi”, projektowanie systemów ogrzewania opartych o ekologiczne formy – na przykład “ekogroszek” – stało się na szczęście już dość popularne. Niestety, aby mówić o powszechności trendu, z pewnością musimy jeszcze parę lat zaczekać.