Architektura współczesnych kościołów

Trendy w architekturze zmieniają się tak, jak w każdej innej dziedzinie. Dotyczy to również architektury sakralnej. Patrząc na starsze i nowsze kościoły nie sposób nie dostrzec, które z nich zostały zbudowane dawniej, które w ostatnich kilkunastu latach. Jak projektowane są współczesne budynki sakralne?

W architekturze sakralnej dawnej i współczesnej zaszły olbrzymie zmiany, będące poniekąd odzwierciedleniem zmian w stylu życia. Kościoły, zarówno od zewnątrz, jak i w środku, wyglądają dużo inaczej. Oczywiście w każdym z nich nie może zabraknąć elementów obowiązkowych, takich jak ołtarz czy nawy boczne, zdecydowanie jednak współczesne budownictwo sakralne musi spełniać też szereg innych wymogów.

Koniec z przepychem

Charakterystyczną cechą kościołów budowanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu, było projektowanie z rozmachem. Kościoły były duże, wszystkie do siebie podobne, w środku zwykle bogato zdobione, niekiedy przepełnione kiczowatymi dodatkami. Dziś budynki te są nowoczesne, by wpisywać się w architekturę urbanistyczną. W projektowaniu i budowie uwzględnia się nowoczesne materiały i barwy. Mamy już przykłady kościołów przypominających w środku wydrążoną bryłę szcześcianu, w którym centralną częścią jest okno w kształcie krzyża, umieszczone na całej wielkości ściany, tuż za ołtarzem. Beton, szkło i elementy drewna – te komponenty dobrze znamy z budownictwa mieszkaniowego, jednak z powodzeniem ich kombinacje wykorzystywane są w budowlach sakralnych. Coraz częściej przestrzeń kościelna staje się nie tylko miejscem dla modlitwy, ale i kontaktu ze sztuką. Wierni zasiadają na designerskich fotelach w stylu retro, a otaczają ich proste grafiki i obrazy.

Bardziej przyjaźnie

Współczesny kościół staje się miejscem, w którym człowiek nie ma się czuć przytłoczony boską obecnością, ale ma czuć się dobrze. Zbyt rozbudowany detal i przykuwające uwagę bogactwo to pieśń dawnych czasów. Dziś coraz częściej kościoły projektowane są w stylu minimalistycznym, który pozwala człowiekowi skupić się na tym, co najistotniejsze – czyli, przynajmniej w teorii – kontakcie z Bogiem i religijnym przeżyciu.

Oczywiście zdarzają się też projekty tak oryginalne, że na pierwszy rzut oka trudno powiedzieć, że dana budowla jest kościołem. Jeden z niesamowitych kościołów mieści się w Madrycie. Projekt pracowni Vicens & Ramos składa się z wielu brył geometrycznych, zakończonych świetlikami, przez które do środka wpada światło. Elewacja została wykonana z metalowych, rdzewionych płyt. Wewnątrz budynek zachowuje minimalizm i niczym nie rozprasza uwagi.

Innym przykładem ciekawego nowoczesnego wzornictwa sakralnego jest kościół w Tarnowie nad Wisłą – Votum Aleksa. Jego elewację w całości wykonano z drewna sosnowego. W bryle brak jakichkolwiek okien, ale światło wpada przez całkowicie szklaną ścianę tuż za ołtarzem. To świetny pomysł, bo zamiast tradycyjnych ołtarzowych dekoracji, obrazów i figur, odwiedzający oglądają – wypisz wymaluj – świat takim, jakim go Bóg, jak wierzą, stworzył.

Na koniec warto dodać, że choć moda na minimalizm w silny sposób oddziałuje na budownictwo sakralne (głównie pozytywnie), to jednak coraz większa swoboda projektantów i jednocześnie źle pojęta “finezja” osób zlecających projekty skutkuje niekiedy powstawaniem prawdziwych sakralnych potworków. Brak gustu, przerost formy nad treścią? Niestety, przykładów na to jest dziś zbyt wiele.