Czy budowa największego kasyna w Europie zmieni oblicze Cypru?0 Comment

 Od kilku miesięcy w mediach zrobiło się głośno o najnowszej inwestycji – na Cyprze powstaje nowy ośrodek wypoczynkowy, który ma się stać podstawowym elementem strategii śródziemnomorskiej kraju.  Z pogrążonej prawie pięć lat temu w kryzysie finansowym wyspy, Cypr ma się ma się przeobrazić w cel luksusowej turystyki.

           City of Dreams Mediterranean, bo taką nazwę będzie nosić kurort, jest największym projektem inwestycyjnym w historii Cypru – jego budowa będzie kosztować 550 milionów euro (651 milionów dolarów). Otwarcie zapowiadane jest na 2021 rok, szacuje się, że ośrodek zapewni około 6500 miejsc pracy, a przyciągając rocznie 300 000 gości na Cypr, ma zasilać gospodarkę kwotą 700 milionów euro rocznie (828,5 miliona dolarów).  Oznaczałoby to, że gospodarka Cypru będzie rosła w ciągu najbliższych kilku lat w tempie 3,5% rocznie, a o niedawnym kryzysie grożącym bankructwem będzie można zapomnieć.

           Prezydent Cypru Nicos Anastasiades jest przekonany o powodzeniu projektu. Na jednej z uroczystości z przekonaniem chwalił ideę: “Nasz kraje to coś więcej niż atrakcyjny kierunek turystyczny ze słońcem i morzem. Cypr spełnia wszystkie potrzebne warunki aby zostać głównym regionalnym, jeśli nie globalnym, celem turystyki luksusowej i odpowiedzialnego hazardu.”

           Lawrence Ho, prezes Melco International Resorts and Entertainment z siedzibą w Hongkongu, która zajmuje się budową, przyznał, że resort na Cyprze to pierwsza w historii jego firmy próba ekspansji poza Azję. W samej Azji, firma jest jednym z największych deweloperów, właścicieli i operatorów kasyn. “Mieliśmy ogromne szczęście, że wygraliśmy z konkurencją i otrzymaliśmy licencję na Cyprze” – entuzjastycznie komentuje Ho i dodaje: “Nasz projekt znacząco przyczyni się na rzecz starań Cypru o zrównoważony wzrost gospodarczy i wzrost współczynników zatrudnienia.”

           Kurort powstaje w miejscowości Limassol, 8 czerwca miała miejsce ceremonia otwarcia prac budowlanych, a 28 czerwca otwarcie tymczasowego obiektu nieopodal placu budowy, który będzie działał aż do oficjalnego otwarcia w 2021 roku.  Tymczasowe kasyno oferuje 33 stoły, 242 automaty i strefę VIP. Docelowo na resort w Limassol będzie się składał pięciogwiazdkowy hotel mieszczący pond 500 pokoi, apartamenty i luksusowe wille, 11 restauracji, bary, sklepy detaliczne, ośrodki sportowe i odnowy biologicznej, amfiteatr, a co najważniejsze – 136 stołów i 1200 automatów do gry. Ponad 1200 metrów kwadratowych powierzchni handlowej zostało zaprojektowane w celu odtworzenia krajobrazu starego centrum miasta Nikozji.  Dochodzi do tego 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni konferencyjnej, hala koncertowa dla 1500 widzów oraz centrum wellness i spa o powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych. W przyszłości planuje się również budowę na terenie kompleksu 18-dołkowego pola golfowego.

           Dyrektor generalny Cypryjskiej Organizacji Turystycznej Marinos Menelaou uważa, że tak ogromny kurort z kasynem będzie przyciągał nie tylko poszukiwaczy szczęścia w grach hazardowych. Liczy na sukces porównywalny z sukcesem chińskiego Macau, czy amerykańskiego Las Vegas, które poza pasjonatami hazardu przyciągają także turystów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *