Czy druk 3D to przyszłość architektury?

Druk 3D nie jest rozwiązaniem już szczególnie nowym, jednak jego zastosowanie w budownictwie to bardzo świeża gałąź, która cały czas się rozwija, znajdując coraz nowsze zastosowania. Już dziś wielu architektów i projektantów jest przekonanych, że wprowadzenie druku 3D na szerszą skalę będzie prawdziwą rewolucją.

Kto jeszcze kilka lat temu pomyślałby, że za pomocą drukarki 3D można wybudować dom? Wydawało się to prawie tak abstrakcyjne, co drukowanie protez kończyn ludzkich. Tymczasem dziś technologia druku 3D wkracza do branży budowlanej i okazuje się, że znajduje tam szerokie zastosowanie.

Wydrukuj sobie dom

Jeśli nie wiemy, jak wygląda drukarka 3D, to łatwo zapędzić się w wyobraźni nie w tę stronę, co trzeba. Drukarki, stosowane w budownictwie nie mają nic wspólnego ani z klasyczną drukarką, ani z małą drukarką 3D do druku elementów z tworzywa sztucznego. To duże sprzęty, o rozbudowanej konstrukcji, których zadaniem jest równomierne wylewanie betonu czy innych materiałów zgodnie z określonym, zaprogramowanym wcześniej szablonem.

Cały proces drukowania rozpoczyna się od wizji architekta i w zasadzie do zbudowania domu nie potrzeba całej ekipy budowniczych, rozstawiania rusztowań i wszystkich narzędzi, które zwykle są potrzebne podczas budowy. Wszystko przebiega pod nadzorem architekta i w sposób zautomatyzowany, co ogranicza czas i kosztu budowy. Trudno w to uwierzyć, ale drukowanie domu trwać może (oczywiście zależnie od wielkości i stopnia skomplikowania) zaledwie kilka czy kilkanaście dni. Budowa domu w tradycyjny sposób to przynajmniej kilka tygodni, a raczej miesięcy.

Przydatne w pracy architekta

Drukarka 3D sprawdza się z powodzeniem także w pracy architekta, już na etapie planowania i przy tworzeniu miniatur budynków. Architekci coraz chętniej korzystają z nowoczesnych rozwiązań a ich praca już od dawna nie odbywa się przy stole kreślarskim, tylko przy komputerze z zaawansowanymi programami typu CAD. Wykorzystywanie druku 3D pozwala szybko i bezproblemowo przenieść projekt do rzeczywistości. Wydrukowanie domu w miniaturowej wersji znacznie ułatwia dalszą pracę, bo nawet najbardziej realnie wyglądająca cyfrowa animacja nie jest w stanie go odwzorować. Co więcej, to również znaczna oszczędność czasu, który – szczególnie w gorącym okresie – zawsze jest cenny. Tradycyjne metody sporządzania makiet, takie jak cięcie, klejenie, struganie, i szlifowanie wymagają wiele czasu, dokładności i spokoju. Czemu więc nie miałaby tego zrobić maszyna?

Dom w 24 godziny

Za pomocą drukarki 3D do można wyprodukować bardzo szybko i tanio. Takie rozwiązania są ważnym krokiem w okolicznościach na przykład kryzysów mieszkaniowych, albo wszędzie tam, gdzie należy w szybkim tempie zapewnić ludziom dostęp do bezpiecznego schronienia – na obszarach katastrof naturalnych, albo w rejonach konfliktów zbrojnych, by stawić czoła emigracji. A drukarki 3D są w stanie takim wyzwaniom sprostać. Dziś wykorzystywane są coraz częściej, także do budowy poszczególnych komponentów budynków, co znów pozwala jeszcze bardziej skrócić czas “druku”.

Jak widać, zastosowanie drukarek 3D w architekturze i budownictwie już dziś jest coraz częstsze. Niestety, nie ma róży bez kolców. Nadal problemem jest konieczność dostosowania budynków wydrukowanych do szeregu norm, jakie muszą spełniać przecież wszystkie budynki użytkowe. Są one związane m.in. z wymogami nośności i stateczności konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego, ochrony przed hałasem czy oszczędności energii i izolacyjności cieplnej. Dopracowanie tych wszystkich spraw z pewnością ogranicza rozwój technik 3D w budownictwie, jednak rozwiązania tych problemów zdają się być kwestią czasu.