Czy wybudowanie miasta od zera jest możliwe?

To prawie jak gra w Minecrafta czy SimCity, z tym że z problemami, które nie pojawiają się w cyberprzestrzeni, jak choćby dyktatorzy, nadęci architekci, biurokratyczne utrudnienia i fakt, że większość najlepszych terenów jest już zamieszkałych przez istoty, których dość trudno się pozbyć: ludzi. Są jednak tacy, którym te problemy nie przeszkadzają. Całe nowe miasta budowane są w Azji i Afryce, wschodzące rynki wkraczają na globalną scenę i rzucają wyzwanie naszym paradygmatom tego, jak działa świat. Ponad 40 krajów buduje obecnie setki nowych miast, o takich nazwach jak Cyberjaya, Naypyidaw, Nanhui, Wyspa Gracefield, Dompak czy Nowe Miasto Tbilisi, które są próbami redefinicji narodów i tego, jaką odgrywają one rolę w globalnej gospodarce przyszłości. Oto najciekawsze z przedsięwzięć:

  1. Forest City, Malezja

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych projektów budowy nowego miasta – dzięki 100 miliardom dolarów dofinansowania (w przybliżeniu całkowity roczny PKB Maroka), powstaje Forest City, które ma być odpowiedzią Malezji na Singapur. Kreowane na idealne “miasto przyszłości”, eko-miasto, w którym budynki zostaną pokryte roślinami i nie będzie samochodów. Ukończenie jest planowane na 2035 roku. Forest City ma być nowym silnikiem ekonomicznym, który mógłby konkurować z Singapurem, tworząc 220 000 miejsc pracy. Krytyka dotyczy sprzeczności między wizją “eko-miasta”, a faktem budowania go na 162 milionach metrów sześciennych usypanego piasku (4 sztuczne wyspy), co poważnie zakłóca pobliskie środowisko morskie. Dochodzi do tego olityczny ostrzał między rządami Malezji i Singapuru, oraz prosta analiza podstaw ekonomicznych: kto faktycznie kupi i będzie żył we wszystkich tych nowych domach?

2. Xiong’an New Area, Chiny

Początkowo oczekuje się, że Xiong’an pokryje przestrzeń o powierzchni 100 kilometrów kwadratowych, a następnie będzie się stopniowo powiększać, by stać się kolosem o powierzchni 2000 kilometrów kwadratowych. Jego lokalizacja tworzy idealny równoboczny trójkąt z Pekinem i Tianjinem – Xiong’an jest jednak wystarczająco daleko od obu, by uniemożliwić dojazd do pracy, co zmusi do rozwinięcia się wszystkich aspektów dobrze zrównoważonego środowiska miejskiego. Celem nowego miasta jest bycie wszystkim, czym Pekin być nie chce, i pozwolić Pekinowi wzmocnić jego główny cel – stanowienie krajowym centrum administracyjnym.

3. Nurkent, Kazachstan

Nurkent to nowe, celowe miasto, które łączy różne projekty transportowe i przemysłowe obszaru Khorgos. Obecnie jest to po prostu obóz pracy 1200 osób – pracowników suchego portu i pobliskich urzędów celnych i dworca kolejowego oraz ich rodzin – ale ma się rozwinąć w pełnowymiarowe centrum handlowe i kulturalne o wartości 100 000 osób do 2035 roku. Jest to bezpośrednie przedsięwzięcie prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, i jest kluczową kwestią jego inicjatywy Nurly’ego Zhola o wartości 9 miliard dolarów w celu dywersyfikacji gospodarki Kazachstanu poprzez sektor transportu. 34 miliony dolarów zostały już przydzielone na nowe miasto i jeśli to, co Nazarbiejew zrobił z Astaną, jest jakąkolwiek wskazówką, spodziewamy się, że w najbliższej przyszłości w Nurkencie nadejdą duże zmiany.

4. Colombo Port City, Sri Lanka

Po ukończeniu w 2041 r., miasto Colombo Port City ma stać się quasi eksterytorialną strefą, która będzie posiadać własne przepisy inwestycyjne i specjalną politykę. Zasadniczo ma się stać nadmorskim karawanseraj – miejscem, w którym spotykają się handlowcy z całego świata, by robić interesy. Planuje się tor wyścigowy Formuły 1, mnóstwo luksusowych hoteli, ekskluzywne centra handlowe, biurowce i wszystko, czego potrzeba,, by konkurować z Singapurem na wschodzie i Dubajem na zachodzie.

Budowa nowych miast w niektórych przypadkach brzmi niepokojąco ze względu na polityczne przepychanki czy ingerencję w naturę. Trudno oceniać rzeczywiste powody ich powstawania, ale sama wizja jest równocześnie fascynująca. Kto nie chciałby znaleźć się choć na chwilę w mieście rodem z filmów science fiction czy gier komputerowych? Może to już wkrótce.