Inżynieryjne cuda świata. Budowle, które zachwycają, budzą podziw i grozę

Człowiek nieustannie rozwija technologię, którą się posługuje. Buduje coraz bardziej zaawansowane budowle, które zachwycają pięknem i zadziwiają zastosowanymi rozwiązaniami. Jednak obok tych budowli współczesności, nadal zachwycają także i te zbudowane dużo wcześniej – szczególnie jeśli zdamy sobie sprawę, że tysiące lat temu nie znano tak zaawansowanych rozwiązań, jak dziś. Tym bardziej więc stare, niekiedy nawet prymitywne budowle, okazują się być inżynieryjnymi cudami świata.

Dwa i pół tysiąca lat przed naszą erą

Piramida Cheopsa, należąca do zespołu tzw. Piramid z Gizy, uznawana jest za jeden z siedmiu cudów świata. Choć sam jej wygląd jest prosty i patrząc na nią można stwierdzić, że jest to nic innego jak gigantyczny stożek, to jednak kiedy już uświadomimy sobie z jak wielką precyzją budowla została postawiona i jaką techniką dysponowali ówcześni budowniczowie, zaczynamy dostrzegać, że to cud inżynierii.

Powstanie piramida Cheopsa datuje się na okres 2560 lat przed naszą erą. Miała być ona wielkim grobowcem faraona Cheopsa. Zbudowanie obiektu zajęło prawdopodobnie około 20 lat, a przy jego wznoszeniu pracowały tysiące osób, głównie niewolników. Wielu zginęło z wycieńczenia przy pracy.

Do dziś piramida ta, jak i pozostałe piramidy z Gizy, budzą zachwyt i wprawiają architektów w zdumienie. Nadal nie znamy odpowiedzi na wiele pytań. W jaki sposób z tak dużą precyzją wyrównano teren pod piramidy (różnice poziomu wynoszą zaledwie 2 cm) i jak ustawiono boki budowli, by rozchodziły się na cztery strony świata z dokładnością do 4 minut kątowych? Jak z tak wielką dokładnością ustawiano bloki ważące nawet 15 ton zaledwie w 4,5 minuty? Tego chyba nigdy już się nie dowiemy.

Stonehenge

To jedna z najsłynniejszych europejskich budowli, która może być jeszcze starsza, niż piramidy z Gizy. Powstać mogła nawet 3 tysiące lat p.n.e. Znajduje się ona około 13 km od Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Dotąd przeznaczenie budowli pozostaje tajemnicą. Najbardziej prawdopodobna hipoteza zakłada, że jej zbudowanie związane było z kultem lunarnym i solarnym. Do czego innego służyć mogły wały ogromnych kamieni i w jaki sposób w epoce neolitu czy brązu możliwe było wybudowanie podobnego dzieła? To wielka zagadka, dlatego Stonehenge zdecydowanie jest jedną z najniezwyklejszych budowli świata.

Budowla widziana nawet z kosmosu

To chyba jedyna budowla ziemska, którą można zobaczyć z kosmosu. Mowa o niesamowitym Murze Chińskim. On sam, jeśli chodzi o konstrukcję, nie wyróżnia się w sposób szczególny. Jednak znów mając na uwadze okres, w którym powstał, a początki jego wznoszenia sięgają szóstego wieku przed naszą erą, trudno nie przyznać, że to budowla wyjątkowa.

Wielki Mur Chiński liczy około 2400 metrów. Niektóre źródła donoszą, że jest to blisko 9000 metrów, jednak te dane uwzględniają zarówno “mury” naturalne, jak rzeki, wzgórza, czy rowy. Sam mur nie jest też jedną ciągłą budowlą i składa się z odcinków różnych długości, wznoszonych w różnych okresach. Od 1987 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a od 2007 zaliczany jest do siedmiu nowych cudów świata.

Gmach na cześć żony

Egipcjanie mieli swoje piramidy, Hindusi mają Tadź Mahal. Jest to mauzoleum, które Szahdżahan wzniósł by uczcić pamięć swojej zmarłej żony. Wyjątkowa budowla znajduje się w Agrze, około 200 kilometrów od stolicy Indii – Delhi. Jest to cały kompleks budynków, na który składa się mauzoleum z imponującą kopułą i wielką bramą, będącą symbolem bram Raju, cztery minarety oraz dwa meczety. Budowa całego kompleksu rozpoczęła się w 1632 roku i trwała 22 lata. By budowie pracowało około 25 tysięcy robotników. Po dziś dzień Tadź Mahal uznawane jest za jeden z najwybitniejszych budynków indyjskiej architektury.