Jak buduje się “inteligentne domy”?

Branża tak zwanego “inteligentnego budownictwa” stale się rozwija. Jesteśmy w stanie tworzyć coraz bardziej zaawansowane budynki, które coraz bardziej dopasowują się do potrzeb człowieka. Choć inteligentne budownictwo nie jest już niczym zaskakującym, to jednak jego możliwości wielu mogą zdumiewać. Jak powstaje taki inteligentny budynek i czym ten proces różni się od budowania tradycyjnego domu?

Budownictwo to wymagająca branża. Każda z budowli spełniać musi szereg norm, dzięki których użytkowanie będzie bezpieczne i komfortowe. Nie inaczej jest z domami inteligentnymi, z tym że te wymagają jeszcze więcej pracy, więcej przygotowań, co przekłada się również na ich koszt.

Co to znaczy “inteligentny dom”?

Inteligentny dom to budynek, który jest wyposażony w różnego typu czujniki czy systemy czujników, odpowiadające za kontrolę różnych funkcji domu, które zwiększają bezpieczeństwo domowników oraz komfort życia. Pierwsze inteligentne domy pojawiały się w kontekście przede wszystkim ekologicznym i ekonomicznym. Budowano domy z pompami ciepła, wyposażone także w ogniwa fotowoltaiczne, zbierające promienie słoneczne i generujące energię. Domy wyposażane były w systemy, które pozwalały na magazynowanie zapasów energii i wykorzystywanie ich wtedy, kiedy jest to najbardziej przydatne. Obecnie pojęcie inteligentnego domu uległo znacznemu rozszerzeniu, a budynki takie mają m.in. zaawansowane systemy zabezpieczające dom przed włamaniem czy pożarem, wyposażone są w systemy klimatyzacyjne, systemy redukujące zużycie energii czy wody – i wiele, wiele innych.

Charakterystyczną i najważniejszą cechą inteligentnych domów jest to, że wszystkie te rozwiązania i systemy zarządzane są przez jeden, zintegrowany panel sterowania, wyposażony w funkcje automatyczne, dzięki czemu kontrola odbywa się bez konieczności każdorazowej ingerencji domowników.

Budowanie inteligentnego domu

Najważniejszą sprawą przy projektowaniu inteligentnego budynku jest uwzględnienie oczekiwań klientów oraz oczywiście do zasobności ich portfela. Klient już na początku powinien wiedzieć, jakie rozwiązania ma do dyspozycji i razem z projektantem i zespołem, który odpowiadać będzie za budowę, powinien dokładnie przedyskutować wszystkie możliwości, a następnie wybrać te, na których najbardziej mu zależy.

Należy uświadomić klientowi, z jakimi kosztami wiążą się poszczególne rozwiązania, ale warto dodać też, że przecież nie chodzi tu o użytkowanie przez kilka czy kilkanaście, ale kilkadziesiąt lat. Większość z nas zdaje sobie sprawę z wyższych kosztów budowy inteligentnego domu, jednak nie uwzględnia potencjalnych oszczędności, jakie generuje użytkowanie takiego budynku. Prawdą jest, że inwestycja nie zwraca się w przeciągu kilku lat, jednak większość osób, które decydują się na inteligentne rozwiązania, nie robi tego z myślą o szybkim zwrocie nadwyżek, tylko ze względu na komfort.

Etapy budowania inteligentnego budynku nie odbiegają tak bardzo od budowania domu tradycyjnego, jednak warto zadbać o dobrą koordynację wszystkich działań, co pozwoli na oszczędności (przy i tak już sporo wyższych kosztach). W trakcie budowy należy regularnie kontrolować funkcjonowanie poszczególnych systemów i wdrażać potrzebne zmiany. Tylko w ten sposób mamy pewność, że zastosowane rozwiązania sprawdzą się. Po instalacji wszystkie rozwiązania przechodzą też ostateczne testy, które potwierdzają, że wszystko działa prawidłowo.