Jak zbudowano Las Vegas? Historia światowej stolicy hazardu

Las Vegas: miasto grzechu, skąpane w świetle neonów. Stolica światowego hazardu, miasto zwycięzców i miasto bankrutów, stolica drugich szans, nawet jeśli nie możesz używać kodów z kodypromocyjnemaniacy.pl w swoich błyskotliwych kasynach.. Określeń w literaturze znaleźć można bardzo wiele. To jedno z najsłynniejszych miast na świecie, lansowanych w pop kulturze. Nie każdy wie, że powstało zaledwie w początkach 20. wieku.

Osławione Las Vegas z pewnością należy do młodszych miast Stanów Zjednoczonych. Obecnie mieszka tu przeszło 580 tysięcy ludzi i jest to jedno z najgęściej zaludnionych amerykańskich miast i najludniejsze miasto stanu Nevada.

Zanim powstało miasto

Oczywiście zanim Las Vegas stało się miastem, przez kilka dziesięcioleci funkcjonowało jako niewielka osada. Najpierw obszary Las Vegas Valley zamieszkiwane były przez rdzenną ludność – Pajutów. Dopiero w 1829 roku pojawił się tam pierwszy przybysz z Europy (choć niektóre źródła podają, iż był to Meksykanin) – Raphael Rivera. Z czasem powstał tam szlak handlowy, co nasiliło przepływ handlowców. Co ciekawe, sama nazwa Las Vegas została wymyślona przez jednego z takich podróżników – hiszpańskiego badacza Antonio Armijo. Kiedy przemierzał tamte tereny, natrafił na obszar pełen zbiorników wodnych, żyznych terenów i zielonych łąk. W języku hiszpańskim vega to nic innego jak “żyzna równina”, “łąka” czy “podmokły teren”. Interesujące jest, że dawno temu teren Las Vegas był obszarem podmokłym, a nawet bagiennym. Przez miliony lat bagna się wycofały, a teren przeistoczył się w pustynię, na której obszar Vegas z podmokłymi zbiornikami jawił się niczym oaza.

Jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku tereny Las Vegas należały do Meksyku, jednak dokładnie 10 maja 1855 roku ziemie z Las Vegas zostały zaanektowane przez Stany Zjednoczone, a w 1964 roku, po zakończeniu wojny secesyjnej formalnie stały się stanem Nevada.

Kolej i hazard

Prawdziwy rozwój Las Vegas związany jest z budową trasy kolejowej, która powstawała od 1904 roku. Chwilę po rozpoczęciu budowy, w maju 1905 Las Vegas było już połączone z kilkoma miastami: San Pedro, Los Angeles i z Salt Lake City. 16 marca 1911 roku Las Vegas zyskało status miasta wydzielonego, a na jego czele jako pierwszy burmistrz stanął Peter Buol.

Nie tylko kolei Las Vegas zawdzięcza swój rozwój. To właśnie Nevada jest pierwszym stanem, w którym zalegalizowano hazard. Było to w 1931 roku. Decyzje władz były niejako wymuszone okolicznościami, bowiem hazard od lat kwitł tam w najlepsze. Kiedy rozważono potencjalne zyski z tej działalności, doszło do legalizacji. Początkowo podatki z hazardu miały iść na rozwój szkolnictwa wyższego. Szybko okazało się jednak, że wpływy te stanowią prawie połowę budżetu. (Do dziś podatki z kasyn stanowią ponad 40 procent budżetu miasta). W taki sposób miasto zaczęło się prężnie rozwijać, przybywali do niego nowi mieszkańcy. Liczba ta szybko rosła. Trudno uwierzyć, że zaledwie pięć lat przez uzyskaniem praw miejskich Las Vegas liczyło zaledwie 22 osoby. Powstawały urzędy pocztowe, teatry, YMCA w 1943 roku, w latach 50. otwarto kilka lokalnych kanałów telewizyjnych. Przede wszystkim budowano hotele i kasyna. Wiele z nich przy słynnej Las Vegas Strip.

Na początku lat 60. populacja Las Vegas wynosiła prawie 65 tysięcy mieszkańców, a dziesięć lat później już dwukrotnie więcej. W tamtych czasach Vegas stało się miejscem, w którym powstawało wiele filmów – na przykład Ocean’s Eleven z Frankiem Sinatrą. W ten sposób miasto zaistniało w pop kulturze i dzięki ekspansji amerykańskiego kina stało się słynne na cały świat. Dziś ściągają tu ludzie z całego globu, spragnieni wyjątkowych doświadczeń i rozrywki w jednym z luksusowych kasyn. Wielka wygrana, bankructwo, a może szybki ślub udzielone przez Elvisa? Czemu nie! W Las Vegas wszystko może się zdarzyć.