Macau: kraina architektonicznych cudów

Makau (lub Makao) to specjalny region administracyjny w Chińskiej Republice Ludowej. Jest to obszar turystyczny, odwiedzany każdego roku przez miliony ludzi z całego świata. Nic dziwnego, bo ta chińska stolica hazardu wręcz przepełniona jest nowoczesnymi budynkami, z których wiele mogłoby ubiegać się o miano architektonicznego cudu.

Makau jest obecnie jednym z najbogatszych regionów na świecie. Choć hazard kojarzymy przede wszystkim z Las Vegas, to jednak właśnie Macau czerpie z tej branży dochody nieporównywalne do amerykańskiego “miasta grzechu”. Luksusowe hotele, nowoczesne biurowce, piękne centra handlowe i jednocześnie mnóstwo zabytków z pogranicza kultur. Ciekawa historia Macao odcisnęła piętno na wyglądzie tego regionu, o którym można powiedzieć, że to prawdziwe zbiorowisko wyjątkowych budowli i cudownych, zachwycających konstrukcji zarówno z dawnych czasów, jak i zbudowanych współcześnie. Wszystkie one coraz bardziej przyciągają uwagę turystów z całego świata, o czym świadczą olbrzymie tłumy zainteresowanych, które każdego roku przybywają do tego regiony Chińskiej Republiki Ludowej.

Hotel Grand Lisboa

Z pewnością jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli, z których obecnie słynie Macau, jest budynek hotelu Grand Lisboa. Z pewnością ze swoimi 258. metrami nie należy do najwyższych na świecie, jednak jest najwyższą budowlą o użytku komercyjnym w Macau.

Jego oryginalna konstrukcja przyciąga uwagę. Kształt budynku trudno jednoznacznie opisać, bo intencją projektantów było stworzenie czegoś absolutnie wyjątkowego i nieporównywalnego z innymi budowlami na świecie. Bogata i zmysłowa forma wieżowca uosabiać miała śmiały i ekstrawagancki entuzjazm współczesnego Makau. Jeśli jednak pokusimy się o porównanie, to powiedzieć można, że bryła Grand Lisboa przypomina kwiat lotosu. Z kolei dolna część konstrukcji inspirowana była egzotyczną suknią z kostiumu karnawałowego brazylijskiej dziewczyny. To coś naprawdę wyjątkowego. Budynek został otwarty w 2007 roku.

Jak z dziwnego snu: Morpheus Zahy Hadid

Zaha Hadid była jedną z najwybitniejszych współczesnych architektek. To jej autorstwa (a w zasadzie jej studia) jest należący do najnowszych budowli Macau budynek hotelu Morpheus. Został on otwarty w czerwcu 2018 roku, więc niestety Hadid nie doczekała tego momentu. Znajdują się w nim – a jakże – kasyno, dwa teatry, cztery hotele, liczne restauracje oraz część handlowa. Dla gości przygotowano łącznie ponad 770 pokoi, apartamentów i willi, znajdujących się na poddaszu. Z boku bryła wygląda niepozornie, jednak kiedy patrzymy na nią od frontu lub od tyłu, dostrzegamy, na czym polega wyjątkowość konstrukcji. Przebijają ją trzy otwory o nieregularnym kształcie, które niejako otwierają wnętrze budynku na tętniące życiem miasto.

Budynek robi wrażenie wyciągniętego wprost z surrealistycznego obrazu. Nie inaczej jest we wnętrzach, w których trudno szukać odniesień do tradycyjnej typologii.

Centrum Naukowe Macau

Weźmy na tapetę coś innego niż awangardowe hotele. Budynek Centrum Naukowego Macau swoją konstrukcją świetnie wpisuje się w awangardowy styl Macao i jest jednym ze znaków rozpoznawczych tego regionu. Budynek znajduje się tuż nad rzeką, a patrząc na niego z oddali, odnieść można wrażenie, że to nadciągający do brzegu prom. Stożkowa, metalowa konstrukcja przyciąga uwagę. Budowla jest jednym z arcydzieł sławnego chińsko-amerykańskiego architekta Ieoh Ming Pei. Otwarcie nastąpiło w 2009 roku, po aż ośmiu latach od rozpoczęcia pierwszych prac, związanych z budową. Budynek ma ponad 250 tysięcy metrów kwadratowych. Znajdują się tu liczne galerie, sale z interaktywnymi zasobami, a także planetarium 3D, umieszczone w szczycie budynku.

Trzy powyższe przykłady obrazują jak unikalnie prezentuje się architektoniczny krajobraz współczesnego Macau, gdzie obok nowoczesnych wieżowców i unikalnych konstrukcji,, górujących nad miastem, znajdują się zabytkowe budowle z odległych wieków. Wszystko to tworzy niesamowity konglomerat, dzięki któremu region ten urasta do rangi prawdziwej krainy architektonicznych cudów.