Najpiękniejsze hipodromy na świecie0 Comment

Pierwsze hipodromy powstawały w starożytnej Grecji. Potem zaczęły powstawać też w starożytnym Rzymie. Kojarzone są przede wszystkim jako place z infrastrukturą do wyścigów konnych, choć współcześnie pojęcie hipodromu uległo rozszerzeniu i stosuje się je do określenia miejsc związanych z różnego typu pokazami czy popisami konnymi, ale również koncertami i wydarzeniami o charakterze kulturalnym. Obejmuje to również zakłady na konie, chociaż nie wszyscy myślą o PZBuk bonus, która przynosi wiele wspaniałych korzyści. Jak wyglądały hipodromy dawniej i dziś? Oto wybrane interesujące przykłady architektury hipodromu.

W słownikach znaleźć można kilka określeń terminu “hipodrom”. Większość źródeł wskazuje, że obiekty te były projektowane z myślą o widowiskach konnych, szczególnie wyścigach rydwanów. Pierwotne, wąskie znaczenie hipodromu odnosiło się jedynie do placu o zarysie prostokąta, na którym to odbywały się wyścigi. W starożytnym Rzymie hipodrom przeszedł dużą przemianę. Określany był mianem “cyrku” i zwykle budowany był na zboczu wzgórz. W kształcie nadal był podłużny, choć jeden z boków był półkolisty, dzięki czemu przypominał U z zamkniętą górą. Po bokach toru znajdowały się miejsca dla publiczności, układane wzdłuż areny i zakrętu.

Circus Maximus

Choć jest to budowla z czasów starożytnych, z której dziś wiele nie ocalało, to jednak zdecydowanie warto o niej wspomnieć. Obecnie jest ona przede wszystkim zabytkiem i turystyczną atrakcją Rzymu. To klasyczny przykład hipodromu w wersji rzymskiej i jednocześnie najstarszy jaki w tym okresie powstał. Do dziś jest to jeden z największych obiektów sportowych, jakie kiedykolwiek zbudowano. Powstał w IV wieku przed naszą erą (najstarsze elementy datowane są na 329 rok p.n.e.) i już od tamtej pory był regularnie rozbudowywany. W swoim najbardziej okazałym kształcie mieścił aż 250 tysięcy osób, co brzmi imponująco – szczególnie kiedy uświadomimy sobie ograniczenia ówczesnego budownictwa.

Circus Maximus służył przede wszystkim do organizacji wyścigów rydwanów, choć Juliusz Cezar urządzał w nim także polowania. Hipodrom pełen był różnego typu ozdób – rzeźb i płaskorzeźb, bogato zdobionych fontann czy figurek zwierząt. Obiekt był przebudowywany z powodu pożarów, którym uległ kilkakrotnie. Choć opierał się pożarom, to jednak za panowania Antoninusa Piusa doszło do katastrofy, w wyniku której część budowli zawaliła się. Po kolejnych przebudowach dodano dodatkowe portyki i ozdobiono budynek złotymi kolumnami i obeliskami. Ostatnie igrzyska w tym wielkim rzymskim hipodromie zostały rozegrane w 550 roku.

Moskiewski Hipodrom

Jednym ze współczesnych hipodromów w klasycznym ujęciu jest obiekt w Moskwie, nazywany po prostu Moskiewskim Hipodromem. Warto o nim wspomnieć, ponieważ to jeden z niewielu tak świetnie zachowanych przykładów architektury sowieckiej. Stale odbywają się tu wyścigi konne oraz większe wydarzenia, jak na przykład coroczny Puchar Prezydenta oraz występy kozaków i batalionu kawalerii. Oczywiście trafić można także na bardziej unikalne widowiska: z wyścigami psów, psich zaprzęgów, kucyków, a nawet wielbłądów włącznie. Jest to największy hipodrom w całej Rosji. Otwarto go po raz pierwszy w 1834 roku i wtedy też odbyła się pierwsza gonitwa. Wtedy jeszcze był to niewielki budynek z drewnianymi pawilonami dla publiczności. Dopiero w 1899 roku otwarto nowy budynek z ogromnymi salami i bufetami. Regularnie przyjeżdżali tu członkowie rosyjskiej rodziny cesarskiej. Budowla uległa całkowitemu pożarowi w 1949 roku, a jej odbudowę przeprowadzono na polecenie Józefa Stalina. Projektantem był Ivan Żółtowski, który stworzył wyjątkową konstrukcję, nawiązującą do dwóch głównych moskiewskich zabytków: Kremla i Teatru Bolszoj. Do dziś budynek jest świetnie zachowany i stanowi ważny punkt orientacyjny miasta.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *