Największe muzea sztuki na świecie

Od dawna status największego muzeum na świecie należy do paryskiego Luwru. Zaledwie kilka obiektów na świecie (o tym przeznaczeniu) pod względem powierzchni zbliża się do francuskiego przykładu. Jednak nawet te dalsze na liście największych imponują swoją powierzchnią. Oto pierwsza dziesiątka.

Art Institute of Chicago

Numerem 10. Jest chicagowskie Instytut Sztuki. Ma ono powierzchnię 26 tysięcy metrów kwadratowych. Choć jest to drugie pod względem wielkości muzeum USA, to jednak zbiory, które się w nim znajdują, obejmują jedną z najwspanialszych na świecie kolekcji dzieł od XII wieku aż po połowę XX wieku.

Muzeum Narodowe w Korei

Koreańskie Muzeum Narodowe powstało w 1945 roku i znajduje się na dziewiątym miejscu największych muzeów na świecie. Mieści się ono w Seulu i zaliczane jest do najczęściej odwiedzanych na świecie. Od chwili powstania muzeum to jest bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym kraju, prowadzącym działalność badawczą w dziedzinach archeologii, historii i czy sztuki.

Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

Ósmym muzeum na liście jest londyńskie Victoria and Albert Museum. Znajduje się tu pokaźna kolekcja stała oraz wiele tymczasowych eksponatów, ulokowanych na powierzchni 30 tysięcy metrów kwadratowych: rzeźby, obrazy, fotografie, książki, wyroby z ceramiki, szkła czy metalu, a także meble, tkaniny – i nie tylko. Muzeum Wiktorii i Alberta powstało w 1852 roku, choć wcześniej działało jako South Kensington Museum.

Narodowe Muzeum Antropologiczne w Meksyku

Największe muzeum Meksyku znajduje się w stolicy kraju, o tej samej nazwie. Jest stosunkowo nowym obiektem, bo otwarte zostało w 1964 roku. Jego budynek zaprojektowany został przez Pedro Ramíreireza Vásquezea, a jego bryła nawiązywać ma do przedkolumbijskich budowli mieszkańców obecnego Meksyku. Łącznie w 23 salach wystawowych z ekspozycją stałą i 1 z okolicznościową znajdują się zabytki z okresów od az 2500 roku p.n.e. do czasów współczesnych.

Narodowe Muzeum Tokyo

Na miejscu szóstym znajduje się tokijskie muzeum narodowe, liczące aż 38 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Powstało w 1872 roku i było pierwszym muzeum w Japonii. W zbiorach jest przeszło 110 tysięcy obiektów, z których wiele uznano za narodowe dziedzictwo. Eksponaty tokijskiego muzeum to przede wszystkim starożytna sztuka japońska oraz sztuka z obszaru “Szlaku Jedwabnego”.

Muzeum Watykańskie

Piątkę największych muzeów na świecie otwiera Muzeum Watykańskie w Rzymie, mające powierzchnię 43 tysięcy metrów kwadratowych. Działa ono od początku XVI wieku i zawiera eksponaty gromadzone przez papieży od czasów Sykstusa IV i Juliusza II. Co ciekawe, jedna z sal nazwana jest na cześć polskiego malarza Jana Matejki.

Metropolitan Museum w Nowym Jorku

Największym muzeum Stanów Zjednoczonych i czwartym największym na świecie jest nowojorskie Metropolitan Museum. Zostało założone w 1870 roku, a w obecnym miejscu funkcjonuje od 1880 roku. Znajduje się tu wyjątkowa kolekcja dzieł malarstwa, rzeźby oraz sztuki zdobniczej ze wszystkich epok.

Chińskie Muzeum Narodowe

Na trzecią pozycję kilka lat temu wysunęło się Chińskie Muzeum Narodowe w Pekinie, liczące 65 tysięcy metrów kwadratowych. Do 2011 roku było ono w renowacji, która pochłonęła aż 400 mln dolarów. Obiekt obejmuje dwa mniejsze muzea: Historii Chin oraz Muzeum Chińskiej Rewolucji.

Ermitaż w Sankt Petersburgu

Na drugim miejscu znajduje się słynny rosyjski Ermitaż. Mieści się on w pięciu pałacach, z których głównym jest tzw. Pałac Zimowy. Znajdują się tu płótna wielu znakomitych artystów: Rembrandta, Rubensa, Picassa, Rafaela czy Tycjana.

Luwr

Największym muzeum świata jest paryski Luwr, o powierzchni blisko 73 tysięcy metrów kwadratowych. Znajdują się zbiory blisko 300 tysięcy dzieł sztuki z różnych okresów. Do najznamienitszych należą m.in. Nike z Samotraki, Wenus z Milo oraz Mona Lisa Leonarda da Vinci. Muzeum działa od 10 sierpnia 1793 roku i jest jednym z najstarszych muzeów na świecie.