Projektowanie wnętrz z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości

Architektura i projektowanie wnętrz to obszary, do których zaawansowana technologia weszła na dobre. Jednym z nadal nowatorskich pomysłów jest wykorzystanie w nich wirtualnej rzeczywistości. Możliwości, jakie VR daje w tych dziedzinach, są ogromne. Z całą pewnością to,z czym dziś mamy do czynienia, jest dopiero początkiem.

Niezależnie od tego czy to już istniejące wnętrze, czy dopiero na etapie budowy, dzięki wirtualnej rzeczywistości możemy znacznie wcześniej zobaczyć, jak będzie ono wyglądać po zakończeniu wszystkich prac. Przydatność tego rozwiązania jest niekwestionowana, bo każdy chyba lubi wiedzieć, za co płaci. W dzisiejszych czasach, kiedy wiele nieruchomości, na przykład mieszkań, kupowane jest jeszcze kiedy zamiast budynku nabywca może zobaczyć zwykła dziurę w ziemi, wykorzystanie VR-u może być świetnym narzędziem wspomagającym sprzedaż. Wirtualna rzeczywistość jest w architekturze i projektowaniu wnętrz coraz szerzej stosowana – szczególnie przy dużych przedsięwzięciach, w których liczy się zamierzony efekt – na przykład przy projektowaniu drogich apartamentów gwiazd, które mają swoje zachcianki, albo przy aranżowaniu przestrzeni w wirtualnych kasynach, gdzie zamysłem jest jak najlepsze odwzorowanie rzeczywistych obiektów.

Przyszłość projektowania wnętrz

Kupując swój wymarzony dom lub mieszkanie, albo po prostu urządzając generalny remont z całkowitą zmianą dotychczasowych wnętrz, nigdy do końca nie wiemy, jak to wszystko będzie wyglądało. Płacimy krocie za projekt domu, albo za mieszkanie, do którego jeszcze nie możemy wejść.

Większośc osób z pewnością zgodzi się ze stwierdzeniem, że to, co można zobaczyć na projektach, mapach i rysunkach (nie zawsze opisanych dostatecznie jasno), może wyglądać doskonale, ale kiedy już wejdzie się do środka, zaczynają się problemy. Niby byliśmy pewni, jak coś będzie wyglądać, niby wszystko było jasne, ale jednak trudno dokładnie wyobrazić sobie przestrzeń, widząc jej poziomy rzut. Nawet jeśli jest dla nas oczywiste, że łazienka ma powierzchnię 5 metrów kwadratowych, a odległość od jednej ściany do drugiej wynosi 2 metry, to i tak obraz, który “narysujemy” w głowie, nie będzie tak jasny, jak ten, który będziemy mogli zobaczyć. I nie ma to nic wspólnego z wyobraźnią lub jej brakiem, tylko po prostu z faktem, że nasza przestrzenna percepcja płata nam figle. Czy w takiej sytuacji właśnie zastosowanie wirtualnej rzeczywistości nie wydaje się pomysłem rewelacyjnym (a może i rewolucyjnym)? Zdecydowanie tak!

Dziś, kiedy projektowanie z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości nie jest już taką nowinką, z całą pewnością można stwierdzić, że zainteresowanie tą zdobyczą techniki w branży wnętrzarskiej jest prawdziwym przełomem.I to zarówno dla projektantów, jak i klientów.

Najpierw na papierze, potem w wirtualnym świecie

Projektowanie z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości rozpoczyna się dokładnie w taki sam sposób, jak tradycyjnie. Najpierw powstaje prosty szkic, który dopiero potem – na przykład po konsultacji ze zleceniodawcą – zostaje przeniesiony do wersji cyfrowej i tam jest dopracowywany zgodnie ze wskazówkami klienta. Taki sposób projektowania pozwala klientowi na każdym etapie śledzić rozwój projektu i uniknąć zaskoczenia, że na przykład przestrzeń w kuchni po wstawieniu wyspy kuchennej jest zbyt mała, albo że łóżko w sypialni zajmuje tak dużą jej powierzchnię.

Ktoś może powiedzieć, że przecież od dawna projektanci i biura architektoniczne korzystają z zaawansowanych wizualizacji. Ale warto mieć na uwadze, że wizualizacje te nie zawsze są w stanie oddać to, jak mieszkanie prezentować się będzie w przestrzeni. Wielu projektantów przyznaje, że wizualizacje w 2D to już właściwie przestarzały standard, który raczej nie przyciągnie klienta. Można sobie wyobrazić, jaką zmianę wniosło zastosowanie technologii VR w projektowaniu i aranżacji wnętrz.

Już teraz na rynku jest wiele aplikacji służących do projektowania wnętrz w wirtualnej rzeczywistości. Obecnie są to przede wszystkim programy przeznaczone dla projektantów i biur architektonicznych. Można jednak być pewnym, że już niebawem dostępnych będzie coraz więcej rozwiązań do prywatnych zastosowań. Kiedy dostęp do gogli będzie powszechny (choć już dziś ceny pozwalają na zakup takiego sprzętu), a wielość zastosowań VR-u w życiu codziennym sprawi, że każdy będzie chciał taką technologię mieć na własny użytek, z pewnością wykonywanie domowych renowacji i remontu nabierze jeszcze ciekawszych barw.