Psychologia koloru a projektowanie wnętrz

Kolory mają na nas większy wpływ, niż nam się wydaje. Na co dzień otacza nas tak ogromna ilość bodźców, że bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że otaczająca nas paleta barw ma jakikolwiek wpływ na nasze emocje. Kolory mają natomiast wielką moc. Mogą wzbudzać złość, radość, smutek czy uczucie obojętności.

Energetyzowanie hazardu

O podprogowej mocy barw wiedzą od dawna kasyna. Ich wnętrza bardzo często charakteryzują się “ciepłymi” kolorami czy dźwiękami kojarzącymi się z wygraną. Elementy te zawsze były określane jako kluczowy czynnik w energetyzowaniu hazardu.

Co mówią badania?

Dr Mark Griffiths, profesor studiów hazardowych na Uniwersytecie Nottingham Trent, komentuje, że “przeprowadzono minimalne badania nad wpływem kolorów na hazard”. Wielu projektantów pracujących dla firm rozrywkowych przyjmuje metodologię “prób i błędów” i prowadzi testy na własną rękę. Profesjonaliści z branży gier mogą być nieco wymijający komentując wykorzystanie analizy psychologicznej wpływu kolorów na zachowanie gracza w projektowaniu środowiskowym, gdyż świadczy ona o próbach manipulacji.

Kolory hazardu

Bez przeglądania literatury hazardowej, która została opracowana w celu zbadania wpływu koloru na gracza, łatwo zauważyć, że projektanci środowiska gier – czy to w kasynach, salonach gier, czy w sklepach internetowych – stawiają na kolor czerwony. Ma on na celu pobudzenie gracza i zmniejszenie jego zdolność percepcji czasu.

Naturalnie

Kasyna nie są jednak zbyt odkrywcze, jeśli przyjrzeć się uważniej naturze. Kolory odgrywają w niej bardzo często kluczową rolę. Wiele gatunków zwierząt używa rozległej palety barw do odstraszenia wroga, czy też przyciągnięcia uwagi osobnika płci przeciwnej. Są to najczęściej żywe kolory, takie jak właśnie czerwony. Można więc wyciągnąć wniosek, że jaskrawe kolory wpływają na nas pobudzająco i odwołują się do silnych emocji. Empirycznie łatwo sprawdzić, że zieleń czy błękit wpływają na nas natomiast uspokajająco, las czy woda koją stres między innymi dzięki swojej stonowanej barwie.

Kolor w projektowaniu wnętrz

Nie ma więc wątpliwości, że kolory wpływają na nasz nastrój, stan ducha i ogólną dyspozycję, tym bardziej nie należy lekceważyć ich znaczenia w projektowaniu wnętrz. Możemy na tym skorzystać zarówno biznesowo jak i prywatnie. Już starożytni Egipcjanie wykorzystali kolory do osiągania holistycznych korzyści, na przykład czerwony: myślenie o zwiększeniu krążenia, pomarańczowy: stosowany w celu zwiększenia energii, niebieski: łagodzenie bólu. Rozwój współczesnej psychologii przyniósł badania nad kolorem, które wykorzystuje się w marketingu, architekturze i projektowaniu wnętrz.

Jak planować kolory?
W projektowaniu wnętrz najważniejsze jest czemu ma służyć dane pomieszczenie. Przed wyborem barw, warto odpowiedzieć na poniższe pytania:

  1. Jakie uczucie ma towarzyszyć osobie korzystającej z pomieszczenia?
  2. Do czego przeznaczysz dane pomieszczenie?
  3. Ile światła posiada pomieszczenie i jakiego rodzaju jest to światło?
  4. Czy planujesz użyć silnych akcentów we wzorach i fakturach?

Po odpowiedzeniu na te pytania, warto zasięgnąć wiedzy na temat znaczenia poszczególnych barw dla naszej percepcji.

Dobry plan to podstawa

Podobnie jak profesjonalny architekt nie rozpocząłby budowy budynku bez projektu, projektant wnętrz nie powinien rozpoczynać pracy w przestrzeniach wewnętrznych bez starannego planowania które kolory będą wspierać osobowość użytkowników danego wnętrza. Nie należy zapominać o spójności wybranych barw z meblami i dodatkami, którymi zamierzamy udekorować pomieszczenie. Choć brzmi to jak banał, każdy z nas czasami znajduje się w jakimś miejscu i zastanawia jak można było zorganizować je w tak chaotyczny i estetycznie niespójny sposób. Warto pamiętać, że niedosyt jest lepszy od przesytu.